Sarıkamış Kayak Merkezi  Değil; “Kayak Kasabası”


Bu cümleyi bize ilk Tahta Mecmua‘dan arkadaşımız ve kış sporlarının üstadı Babür kurmuştu ve o kadar güzel bir anlatımdı ki hemen benimsedik. Hem çılgın yatırımlar alan kayak merkezilerinden olmaması, hem de gerçekten Sarıkamış’ın 4 mevsim orada yaşayan gerçek bir ilçe olması sebebiyle bizce bu yaklaşım cuk oturdu. Yukarıda da dediğimiz gibi buradaki kayak tesisi bazı büyük merkezlerin yanında mütevazi kalıyor ancak bu kesinlikle insanın kayak keyfinden ödün vermiyor. Zaten aşağıda pistler, kar kalitesi, kalabalıklar gibi kayma keyfini belirleyen şeyleri detaylıca inceledik.

Sarıkamış’ta kayak tatili yapmak bizce tam da bu sebeplerden çok da avantajlı:

– Bir turist yerleşkesi olmadığı, halk da buradan devamlı alışveriş yaptığı için yeme içme ve market fiyatları kayak merkezi ayarında değil, normal şehir ayarında. Çünkü esnaf birçok kayak merkezinde olduğu üzere 2 aylık sezondan 1 senenin gelirini elde etmek zorunda değil.

– Burası koskoca bir ilçe olduğu için devlet buraya okul, gar gibi hizmetlerde getirmiş. Dolayısı ile içinde bir hastane var ve bir kaza yaşanması halinde hızlıca hastaneye ulaşmak mümkün.

– Sarıkamış merkezde ve pistlerin kenarında olmak üzere farklı konaklama seçenekleri var. Sarıkamış merkezde olanlar kayak merkezinde olmadıkları için fiyatlar çok daha makul ama arabayla kayak pistlerine çıkmak topu topu 3 – 5 dakikacık. Taksiler biraz adamına göre fiyat veriyor ama en fazla vereceğiniz 15 TL.

– Kayak merkezi ilçenin arka bahçesi gibi bir şey. Sarıkamış merkezde hava nasılsa, yukarıda da öyle. Dolayısı ile belediye aslında kayak merkezine özel yol açma çalışması yapmıyor, zaten ilçenin yollarına sürekli bakıldığı için yollar hep açık, pırıl pırıl. Uludağ’da yaşanan ulaşım sıkıntısını burada yaşamanız söz konusu değil.

– Tren saatleri de insanların sabah Kars’tan Sarıkamış’a varıp, tüm gün kayıp, akşam da Kars’a geri dönebileceği şekilde. Bilgi almak için Doğu Ekspresi yazımızdan saatlere bakabilirsiniz.

– Herkes kayabilsin diye hem telesiyej, hem de malzeme kiralarının fiyatları uygun.

Tabi her şey günlük gülistanlık da değil:

– Kapalı lift yok ama en azından zirveye kadar telesiyej olması harika bir şey. Kartalkaya’da sadece 1 tane telesiyej var, gerisi snowboardcunun kabusu teleski mesela.

–  Turizm burada hala yeni yeni gelişiyor. Dolayısı ile lüks otel ve restoran bulamayacaksınız.

– Ama en kötüsü after-ski için hiç bir şey yok. NADA. Bazı oteller hafta sonları yemek sırasında piyanist şantör ya da saz ekibi çıkartıyorlar. Durum o kadar vahim. ???? Yukarıdaki resime bakıp heveslenmeyin, o Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’nden, ya da tatilinizi festivale de denk getirebilirsiniz.

 

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ’NDE KAYAK SEZONU NE ZAMAN ?

Sarıkamış’ta yıllık ortalama kar yağışlı gün sayısı 57, yağan karın yerde kalma süresi ise 141. Son yıllarda yağışlarda küresel ısınmaya bağlı bir düşüş yaşanmış olsa da, kar kalınlığı her yıl ortalama 1,5 metreyi buluyor. Ve bu kar sıradan bir kar da değil. Alpler gibi dünyanın sayılı kayak merkezlerinde bulunan yüksek kalitede bir toz kar türü olan kristal kar. Yılın 5 ayı Aralık başından Nisan başına, yılın birçok günü güneşli olmasına rağmen kristal karda kayabiliyorsunuz. Ancak malum dünyanın dengesi bozuldu, eğer Aralık ya da Mart sonu Sarıkamış’ta kayak tatili planlıyorsanız mutlaka otelleri bir arayıp karın durumunu sorun. Ayrıca mutlaka gitmeden kar kalınlığını öğrenmek için buraya bi bakın. Bir taşla iki kuş vurmak isteyenler Sarıkamış Kış Oyunları Festivali‘ni yakalayabilirler.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ PİSTLERİ

Not: Sarıkamış pistlerinin geçtiğimiz senelerde numaraları değişmiş, bu nedenle ünternette güncel bir harita bulamadık. O yüzden mevcut harita üzerinde düzeltmeler yaptık. Orada kafa karışıklığı yaşamamak için numaraları mutlaka teyit edin.

Pistlerin Zorluk Seviyeleri

Her kayak merkezinde olduğu gibi başlangıç, orta, zor seviyelerde Alp Disiplini pistleri var. Yeşil ve mavi pistler başlangıç ve orta seviyelere, kırmızı ve siyah pistler ise orta-zor ve zor seviyelere denk geliyor. Tabi yine her kayak pistinde olduğu gibi başlangıç ve orta seviye pistleri en yoğun olan pistler. Siyah ve kırmızı pistler, özellikle de siyah pistler mavi ve yeşile göre çok daha tenha pistler. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 tane siyah (5 ve 6 no) 2 tane kırmızı (4 ve 7 no) 1 tane mavi (3 no) ve 1 tane de yeşil (1 no) olmak üzere 6 pist şu an kullanıma açık fakat aslında toplamda 9 pist var.

Hangi pistte kaymalı?

3, 4 ve 7 numaralı pistlerin uzunlukları 2,6 – 3 kilometre arasında olmakla birlikte Sarıkamış Kayak Merkezi’nin en uzun pistleri. Bizce en keyifli pist yukarıdaki haritada 7 numaralı olan kırmızı seviyedeki pist. Çünkü hem çok tenha oluyor hem uzun uzun kayabiliyorsunuz hem de kayarkenki manzaralar harika. Siyah renkli olan 6 numaralı pistin sadece başı çok dik, aslında gerisi kırmızı seviyesinde. 1 numaralı pisti ise özellikle snowboardcular için tavsiye etmiyoruz. Çünkü pistin ortasında uzun bir düzlük var. Haliyle snowboarcuların boardlarını çıkarıp yürümeleri gerekiyor. Bu da alınan zevki köstekliyor. Eğer kayarak oteller bölgesine gitmek isterseniz de illa bu 1 numaralı pistten geçmek zorundasınız. Bu nedenle batonlarla ittire kaktıra ilerlemek veya snowboard taşımak istemiyorsanız lifti kullanın.

Snowboardcular buraya!

Bunların yanında Sarıkamış Kayak Merkezi’nde bir de snowboardcuların favorisi snow park var. Bu sezon kapalı.

Kayak Federasyonu’nun uluslararası yarışlarda kullanımına uygun bir sürat kızağı pistine dönüştürülüyor, bu sebeple bu da bu sezon kapalı.

Bir de 5 kilometresi Uluslararası Kayak Federasyonu FSI tarafından tescilli, 45 kilometrelik bir koşu kayağı (cross-country skiing) pisti bulunuyor fakat bu pist sadece talep üzerine açılıyormuş ama muhtemelen sen ben orayı “talep üzerine” açtıracak rütbede değilizdir.

Acil Durumlarda

Herhangi bir acil durumda, kaybolma halinde veya yaralanma vakalarında, 156 Jandarmayı arayıp, bulunduğunuz yerdeki ormanlık alan içindeki uyarı levhalarını bulun. Panik yapmayarak, levha üzerindeki sayıyı ve bulunduğunuz pisti jandarmaya bildirin. Böylece arama kurtarma ekibi en kısa sürede kar araçlarıyla yanınıza gelecektir. Ayrıca herhangi bir acil durumda kullanmak üzere, konakladığınız otelin irtibat numarasını yanınıza almanız da iyi bir fikir.

 

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ TELESİYEJLERİ

Sarıkamış’ta 4 tane telesiyej var ama kapalı değiller. Kulağımıza önümüzdeki yıllarda yeni liftlerin açılacağı ve kapalı liftlerin de olacağı bilgisi geldi ama hala ortada olan biten bir şey yok.

Liftlerde pratik pass okuyucuları var. Manyetiğin üzerine plastik kartı okutup geçiyorsunuz. Kartta boyun ipi var. O yüzden eldivenleri çıkar fermuarı aç cepten bir şeyler çıkar derdi yok. Ayrıca Sarıkamış Kayak Merkezi’nde tek bir pass ile tüm liftleri kullanabiliyorsunuz.

Lift kapanış saatleri aydan aya değişiyor. Ama genellikle 8.30 – 9.00 gibi açılıp hava şartlarına bağlı olarak 16.30 – 17.00 gibi kapanıyor. Tabi Aralık – Ocak’a nazaran Şubat ve Mart ayları günler uzamaya başladığından daha uzun kayabiliyorsunuz.

Liftlerde en yoğun zamanlarda bile diğer kayak merkezlerinde görülen uzun kuyruklar olmuyor. Özellikle 6 ve 7’ya hizmet eden liftler hem daha boş oluyor, hem de sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgardan çok daha korunaklı.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ ÜCRETLERİ

Sarıkamış Kayak Merkezi Telesiyej Fiyatları (2018)

Sarıkamışta sınırsız ski pass ücreti günlük hafta sonu 45 TL. Hafta içi 30 TL. Yeni bir uygulama olarak artık pass yüklemelerinde kredi kartı da geçiyor. Kart depozitosu 10 TL ve fiyatlara dahil değil. Öğrenci indirimi ne yazık ki yok. Ayrıca;

Kayaksız tek çıkış 3 TL

Kayaklı tek çıkış 5 TL

5 çıkış 25 TL

10 çıkış 45 TL

15 çıkış 60 TL

20 çıkış 70 TL

100 çıkış 300 TL

150 çıkış 450 TL

200 çıkış 600 TL

1 Günlük (Kişi Başı) Sınırsız hafta içi 30, hafta sonu 45 TL

2 Günlük (Kişi Başı) Sınırsız hafta içi 60, hafta sonu 90 TL

3 Günlük (Kişi Başı) Sınırsız hafta içi 90 TL

4 Günlük (Kişi Başı) Sınırsız hafta içi 120 TL

5 Günlük (Kişi Başı) Sınırsız hafta içi 150 TL

Bazı otellerin de otel ücreti içine dahil olan kampanyaları var. Örneğin Çamkar Otel, Toprak Otel ve Sarıkamış Kar Otel misafirlerine bir günde 15 çıkış olmak üzere ücretsiz skipass veriyor. Kayı Snow Otel ve Sarıkamış White Park Otel de tüm gün ücretsiz lift veriyor.

Konaklama Ücretleri

Bütçeniz el veriyorsa kayak merkezindeki otellerde kalmanızı öneririz. Ayrıca bu oteller biraz daha turizmcilik tecrübesine sahibiler. Dolayısı ile hem daha pratik, hem de daha konforlu olacaktır ancak tabiki ki fiyatları Sarıkamış merkeze nazaran daha pahalı. Kayak merkezinden önerdiğimiz otelleri aşağıdaki Sarıkamış Otelleri Bölümü’nde anlattık.

Ayrıca merkez, yeme-içme, gezme, alışveriş açısından daha fazla olanak sunuyor ama kayak merkezine sabah akşam 10 dakika yol yapmak gerektiğini de hesaba katmak gerek. Sarıkamış merkezden kayak merkezi taksi ile 15 TL ama yukarıda da dediğimiz gibi 25 diyen de oluyor. Bazı otellerin ücretsiz servisi de var.

Sarıkamış Öğretmen Evi, Sarıkamış merkezdeki en uygun opsiyon. Fiyatlar siviller için kahvaltı dahil 50 TL. Devlet memurları için 40 TL. Öğrenciler de memur fiyatından ücretlendiriliyor. Fakat çiftlerden evlilik cüzdanı şartı aranıyor (2017).

Yeme-İçme Ücretleri

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde her bütçeye göre opsiyonlar var. En ucuzunu büfe fiyatlarının geçerli olduğu bir lift arası cafe, en pahalısını da otellerin açık büfeleri olarak düşünebilirsiniz. Her şekilde fiyatlar Uludağ ve Kartalkaya ile karşılaştırılınca oldukça uygun. Uludağ’da sucuk ekmek fiyatları 40 TL iken burada 15-20 TL.

Malzeme Kiralama ve Kurs Ücretleri

Sarıkamış Kayak Merkezi’ndeki otellerin hepsinden kayak malzemeleri kiralanabilmekte ve özel ders alınabilmekte. Aynı zamanda malzeme satın almak isteyenler için dükkanlar da var. Yaka kartlı kayak öğretmenleri dışında yetkisiz ve belgesiz kimselerden kayak dersi almayınız. Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği tarafından belirlenen güncel saat başına kurs ücretleri:

1 Kişi 170 TL

2 Kişi 240 TL

3 Kişi 300 TL

4 Kişi 360 TL

5 Kişi 400 TL

5 üstü gruplarda kişi başı 80 TL

Kirayı boşver, kendi eşyalarımı satın almanın vakti geldi derseniz, Kayak Malzemesi ve Snowboard Malzemesi Nasıl Seçilir öğrenmek için tıklayın.

KAYANLAR CAN DA, KAYMAYANLAR PATLICAN MI?

Her arkadaş grubunda ve ailede bir kaymayan vardır. Peki onlar ne mi yapabilir?

Sarıkamış Kültür Evi

Görmeniz topu topu 2 dakikanıza alacak kadar minik ama hem ortam, hem de lezzetler bakımından otantik bir yer olduğu için bu önerimizi burada yineledik tekrar. Bizim tavsiyemiz, bir akşam yemeğinizi buraya ayırmanız. Serpme kahvaltısı da çok iyi. İçerisi aynı zamanda bir müze. Ruslar zamanından kalma silahları, çeşitli araç gereçleri ve zamanının Sarıkamış evlerinde bulunan eşyaları görebiliyorsunuz. Mantısı mükemmel. Bir de evelik çorbasını diğer yerlerden farklı olarak burada yogurtlu yapıyorlar. Bir de burada deneyin deriz. Konum için tıklayın.

Katerina’nın Av Köşkü

Bu av köşkü, Doğu Ekspresi ile Sarıkamış’a gelirken ormanın içinden yükselen, insanda ne yapıp edip bir şekilde yakından görme isteği uyandıran, masallardan fırlamışcasına güzel bir Rus yapısı. 6500 metrekarelik arazi üzerine yayılan, 28 odalı taş temelli ahşap eklemeli bina 19. yüzyıl Baltık mimarisinin en güzel örneklerinden. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olması ve bugüne kadar Sarıkamış hava şartlarına rağmen olabildiğince iyi dayanmış olması hayranlık uyandırıcı. Herkes burayı, Rus Çarı 2. Nikola’nın eşi Katherina için yaptırdığını sanıyor ama aslında Çar burayı hasta oğlu için reabilitasyon merkezi olarak yaptırmış. Köşkün hemen yanında da tamamen ahşaptan bir de müşteminat var. Burasının adı da halk arasında Şişman Köşk olarak geçiyor. Bu iki yapı, Sarıkamış’ın en büyük turistik değerlerinden biri olma potansiyeline sahip olmasına karşın ne yazık ki inanılmaz atıl durumda. Bir an önce restore edilmesini umuyoruz. Arabayla buraya gelecekler için Sarıkamış merkezden bağlanan bir yol var. Karlar eridikten sonra gelenler için buraya trekking rotaları var. Konum için tıklayın.

Atlı Kızakla Safari & Kar Kızağı

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde atlı kızaklarla gezme olanağı var ama hayvanlara eziyet etmemek için sizden ricamız uzak durmanız.

Günübirlik Kars

Kars’a Sarıkamış’tan trenle gidip gelmek çok kolay! Siz kayarken, onlar da şehri gezebilirler. Kars civarındaki önerilerimiz için KARS’TA GEZİLECEK YERLER yazımıza göz atmayı unutmayın.